12 thoughts on “Brändid ja logod, nähtamatud niidid me ümber”

 1. Selle teema peale olen ma isegi päris palju mõlenud. Minu isiklik “lemmik” on Diesel – For successful living. Kas ilma Diesel´i toodeteta ei olegi võimalik edukalt elada? Samasuguseid näteid võib veel tuua. Peaaegu igal tootel on oma hüüdlause. Hüüdlaused mängivad inimliku edevuse ja soovunelmate peale.

  Kes meist ei tahaks olla ilus, tark ja osav? Seda kõike on võimalik saavutada ostes seda, seda ja seda kaubamärki. Lihtne eks. Tegelikult sai tootja, maaletooja ja edasimüüja järjekordse hiigelkasumi, ostja sai rahast lahti ning naabrist pole ta teps mitte parem. Miks? Sest naabril on ilus aed, naabril on kolm tublit last, naaber käib jooksmas, suusatamas ja rattaga sõitmas ning on väga heas vormis, naaber osales kampaanias “teeme ära 2008”, sest talle meeldib puhast metsaalust pidi jalutamas käia ja mis veel kõige tähtsam – naaber on oma sõprade ja tuttavate seas tuntud kui töökas, aus ja tubli inimene. Neid väärtuseid juba kaubamärkide ja toodetega ei löö, osta endale kui palju asju tahes… Seega tuleks rohkem püüelda püsivate väärtuste poole, tunda elust rõõmu. Loomulikult on vaja tarbida, osta eluks tarvilike asju aga tarbimine ei tohiks muutuda eraldi eesmärgiks. Vastasel juhul muutume oravaks rattas. Töötame selleks, et tarbida, tarbime selleks, et töötada. “Rattad”, mida me “ringi ajame”, aga ei kuulu meile.

  Omal ajal tehti pisuhänd, anti kolm tilka verd kuradile ja too hakkas siis varandust kokku kandma. Tänapäeva pisuhändadeks on tooted oma kaubamärkide ja sloganitega, ainult kolme tilka verd ei anta enam kuradile, vaid keskkonnale ning odavale tööjõule.

 2. Nii palju probleemipüstitusi, aga ei ühtegi lahendust. Kas tuleks firmade tehased Hiinas või Indias sulgeda, sest töötajad ei saa “õiglast” palka ning siis saavad need tuhended inimesed töötud olla ja rohkem aega oma perega veeta? Ja milles on lihtne Eesti poemüüja süüdi või miks tal üldse on vaja selliseid asju teada? Et iga päev tööle tulles kurvalt Hiina tööliste eest pea langetada ning nende hingede eest paluda või et hakata oma poodi sisemiselt õõnestama?

  Üldiselt tundub sellisel teemal pikalt diskuteerimine igava demagoogiana.
  Ja Nike tossud on suht kvaliteetsed. Kaltsuka tennistega trenni tehes lõpetaksid tulevased olümpiavõitjad haiglavoodis.

 3. mõnes osas on ka see arvamus õige ja see on väga tore, et keegi ka teisiti arvab. Vaidluses selgub tõde 🙂 ainuke asi, millele ma 100% vastu vaidleks, on demagoogiaks nimetamine – ma olen täiesti kindel, et demagoogiat ei ürita siin küll keegi teha ja kõik arvamused siin, ka ekslikud, on täiesti siirad.

  Minu arvates Hiina ja India tehaseid sulgema küll ei peaks, aga kindlasti oleks võimalik seal tingimusi inimlikumaks muuta. Kui töölistele anda näiteks veidi rohkem palka ja puhkeaega ning luua ohutumad töötingimused, siis kindlasti langeks tööviljakus ja tõuseks toote hind. Langenud tööviljakuse arvelt oleks võimalik töökohti isegi juurde luua. Mis puudutab aga toote hinda, siis toomiskulud moodustavad sellest küllaltki väikese osa, eriti just kuulsate firmade toodangu puhul. Logo eest makstakse päris palju juurde ja mulle tunduks lihtsalt kuidagi… loogiline, et toote hinnas langeks veidi logo ja tõuseks tootmiskulude osatähtsus, see kõik mahuks praeguse hinna sisse ära. See oleks õiglasem süsteem, kuigi arvatavasti oleks selle juurutamine keeruline.

  Müüja pole milleski süüdi ja ta ei pea hakkama kellegi ees ka niimoodi käituma, nagu ta oleks süüdi. Küll aga kuulub tema kohustuste hulka toote kohta adekvaatse info andmine.

  Mis aga kvaliteeti puudutab, siis selle vastu pole kellelgi midagi. Kvaliteetne kaup on tarbijale kindlasti kasulikum ning toote pikemat eluiga arvestades ka keskkonnasõbralikum, aga see ei pruugi (kuigi muidugi võib) tähendada, et see valmistatakse inimlikes tingimustes. Teiseks ei osteta ka paljude kvaliteetsete toodete puhul mitte kvaliteeti, vaid kaubamärki.

  häid jõule ka, muide! 🙂

 4. Kui ei ole probleemipüstitusi, siis ei saa ka probleeme lahendada, see peaks olema selge igaühele. Natuke rumal oleks hakkata kohe lahendusi otsima probleemidele, mis võibolla polegi probleemid. Selletõttu ongi tarvis kõigepealt analüüsida situatsiooni, leida üles probleemid, nende hulgast selgitada välja tõsised probleemid ning alles siis hakkata lahendusi otsima.

  Minu arvates, on antud probeemi kõige tõsisemaks tahuks lääneriikide meeletu ületarbimine, mida tehakse vähem arenenud maade odava tööjõu ja keskkonna arvelt, kusjuures tarbija (ka sinu jaoks) jääb hind sisuliselt ikka samaks, isegi kui see oleks euroopas toodetud (jälgides keskkonnanõudeid jne), lihtsalt tootja, maaletooja ja edasimüüja saab rohkem kasumit. Kas see on sinu meelest aus? Eetiline? Mõttekas? Ma usun, et selle mõistmine ei käi kellegile üle jõu (ka poemüüjale mitte). Keegi ei käse jätta kvaliteetseid asju ostmata. Nagu ma ka eelmises kommentaaris ütlesin, et tarbimine on loomulik, ainult kuhugile tuleb piir tõmmata. Keegi ei käse jätta tootjal tootmata ja tehaseid kinni panna. Tootjaid tuleks suunata kvaliteetsema toodangu tootmise suunas ning pöörata rõhku ka taaskasutusele. Tarbijat tuleks suunata ratsionaalsema tarbimise poole. Selle teostamiseks on vajalik, et võimalikult paljud inimesed oleksid teadlikud kuidas asjad tegelikult käivad. On tarvis panna inimesed mõtelma (ka poemüüjad), koputada ühiskonna südametunnistusele.

  P.S. Kriitika ja kommentaarid on alati teretulnud. Väike soovitus siiski. Enne võõrsõnade kasutamist kindlaks teha nende tähendus. Demagoogia on poliitiliselt mahajäänud rahvamasside petmine igasuguste ahvatlevate, kuid valelike lubaduste ja meelitamise varal. Ei peta ega meelita me siin kedagi, püüame rääkida asjadest nii nagu nad on. “Ei kannata siin ilmas ükski sunnik välja, kui talle pisut õigust öeldakse. Aga valeta, valeta, vaata siis oled sa mees.” – tsiteerides Paunvere kellamees Lible ütlemist O. Lutsu Kevadest. Kas tõesti nii ongi?

 5. Ei nõustu nii kitsa lähenemisega “demagoogia” mõistele. Kas tõesti ainult poliitiliselt mahajäänud rahvamassid peavad seda ohvriraskust enda väetidel õlgadel kandma?

  Ühiskonna südametunnistusele koputav poemüüja on kapitalistlikus süsteemis sama lääge ja idealistlik ettekujutus nagu vahukoor šokolaadikastmes. Kui üldse midagi, siis on vaja radikaalsemaid meetmeid, mitte silmailu pakkuvaid rinnasuurendusoperatsioone.

  Esimeses lõigus esinenud küsimus oli retooriline. Vastuse võib kirjutada aknaruudule.

 6. Sa võid sellega nõustuda või mitte, nii on kirjas võõrsõnade leksikonis. Mõisteid tuleb ikkagi kasutada vastavalt nende tähendusele. Ilma selleta võib igaüks suust välja ajada mida tahes ja seejuures öelda, et ta ei nõustu antud mõiste nii kitsa tähendusega.

  Väljend “Ühiskonna südametunnistusele koputav poemüüja” on sinu enda vaimusünnitus. Sellist väljendit minu kommentaaris ei esine, lugemisoskus ei tähenda veel seda, et osatakse tähtedest sõnad kokku veerida, aru peab ka saama.

  Tead, kunagi oli ka idealistlik mõte, et kõik eestlased õpivad lugema ja kirjutama. Hetkel on see reaalsus. Kui inimesed saaksid piisavalt keskkonnaalast haridust, võiks nii mõndagi ära teha.

  Sinu esimeses lõigus polnud mitte midagi retoorilist. Retooriline tähendab ilukõneline. Sama reha otsa koguaeg 😀

  Aga see selleks. Sa võiks siis siia kirjutada, millised täpsemalt oleks need radikaalsed meetmed, mida rakendada. Ootan huviga.

  P.S.
  Minu nimi on Martin Sööt. Oleks tore teada kellega selline tuline vaidlus toimub. Muidu hakkab see sarnanema delfis ja mujal toimuvaga, kus inimesed ennast anonüümsete kasutajate varjus välja elavad.

 7. Muide, eks andmeid on erisuguseid, aga mina olen lugenud, et liba nike ja päris nike (olgu, sinna Nike’i lünka võid sisestada ka teisi firmanimesid) valmistatakse tihtipeale lausa samades tehastes. Kuna logoomanikud firmad tehaseid ei oma/halda, ei saa nad otseselt kontrollida ka seda, palju alltöövõtja mingit mudelit liinilt väljutab. Ma olen täiesti nõus, et sportlasel on vaja kvaliteetset varustust… Aga ega ma kvaliteedist ei rääkinudki hetkel.

  Sul on osaliselt õigus mu postitust demagoogiaks nimetada. Osaliselt sellepärast, et ma ju ei lubanudki lahendusi. Ma tõin välja probleemi ja ootasingi vastukaja. Mille ma sain. On sul endal lahendusi pakkuda, sest ma ei saa aru, millega sa täpsemalt ei nõustu? Mina ei nõustu aga sellega, et müüja ei peaks tundma oma kaupa. Kui me tahame neid üleilmastunud maailma hüvesid nautida, siis pigem juba “õõnestades” oma kaubandust – ehk tarbida ausa südametunnistusega. Sa võid seda südametunnistuse juttu samuti demagoogiaks nimetada, aga kindlasti sellena ta mõeldud ei olnud. Minu jaoks see siiski on väärtus.

  Üks variant on tõesti tarbijakaitse või muude kodanikuühiskonna võrsete abil üritada mõjutada tootjat maksma õiglasemat palka, Tauno lähenes sellele raha võrdsema jaotumise teemale juba. Ma ei ütle, et me ei tohiks Nike’i tosse kanda, ma ütlen – nad võiksid kas meile odavamad olla või siis nende valmistajatele rohkem sisse tuua. Ja kui me neid siis lõpuks kanname (mul on ka ühed Nike’id kapis), siis mitte sellepärast, et ainult nike’iga ma suudan (just do it), vaid lihtsalt selleks, et midagi head on vaja jalga panna.

 8. Tõele au andes ei saa ma ikkagi aru kuidas saab antud postitust demagoogiaks nimetada. Võibolla olen liiga rumal, et aru saada.

 9. Iga inimese ajus on need märgilised seosed erinevad… Minu jaoks seostub demagoogia sellise hämaga, kui tahetakse probleemist mitte rääkida ja räägitakse mittemillestki. Mõnes mõttes võib mu juttu muidugi jahumiseks nimetada, vaba maailm ju, aga ma vähemalt üritasin ikkagi rääkida mingist probleemist. Ja pakkusin lahenduseks teadlikuma tarbimise. Aga las ta siis olla. Häid jõule parem. 🙂

 10. :D:D
  Einoh..Tänks Martin.
  Sulle ikka läheb see Dieseli lause nii korda ma vaatan.Aga millegipärast on mul selline tunne, et kui ma seda lauset kunagi kusagil kasutanud poleks, siis sa ei teaks isegi,et see olemas on.
  Kuid ma enamjaolt nõustun su tekstiga.Kuigi ma usun,et inimesed, kes töötavad masstoodangu õmblustehastes saavad kõvasti vähem palka, kui inimesed, kes töötavad Dieseli riiete tehases. Aga ma ei ole selles 100% kindel loomulikult.

 11. Palun palun Sirlekene 🙂 Sa oled mul ikka alati meeles 😀

Kommenteerimine on suletud.