Charles Robert Darwin 200

Charles DarwinKuigi kirjutame siin blogis suuretsi keskkonnast on tänane päev loodusteadustele tähtis ja seetõttu kirjutangi ma sellest siia. Täna 200 aastat tagasi sündis üks tähtsamaid teadlasi Charles Darwin, kes oma põhiteoses “On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life” kirjeldas evolutsiooni mehhanisme. Hiljem andis ta veel välja mitmeid raamatuid ning kirjeldas ka seksuaalse valiku mehhanisme. Kahjuks pole neid raamatuid veel eesti keeles ilmunud ent Ivar Puura andis teada, et novembriks (24. november mööbub 150 aastat selle esimesest ilmumisest) saab müügil olema eestikeelne variant raamatust “On the Origin of Species”. On ka aeg, kuna vähe on neid kasutuses olevaid keeli, millesse seda raamatut veel tõlgitud ei ole.

Darwini teooria on tähtis kuna see seab kogu elu siin maal ühte väga elegantsesse ja ilusasse teooriasse ja annab meile mõista, mis tähendab olla looduse osa. Kui saad aru evolutsiooniteooriast saad sa aru ka, miks on vaja loodust hoida.

Darwin on inspireerinud meeletult palju inimesi, kaasaarvatud mind. BBC tegi kunagi küsitluse, et keda inglased peavad sajaks tähtsaimaks teadlaseks. Darwin oli seal tabelis kolmas, eespool Shakespearist, kes oli viies. See näitab nii mõndagi. Ka on ta maetud (vastupidiselt tema soovile) Westminster Abbey’sse, kuhu saavad koha vaid tähtsaimad inglased. Seal ta on koos kuningate ja kuningannadega.

Isegi tema elulugu on inspireeriv. Kes mind ei usu, võtku kätte tema autobiograafiline teos “Mälupildid minu teadvuse ja iseloomu arenemisest”. See on lugu noorest inimesest, kellele meeldis loodus. Tal ei läindu koolis just kõige edukamalt ja oma aja kohta oli ta veidike ka elupõletaja. Sellest noormehest kasvas välja aga pühendunud looduseuurija, kelle elutööst räägitakse veel tänapäevalgi.

Loomulikult ei olnud Darwin eksimatu, kuid tema teooria koha paelt ei ole see oluline. Tema kirjeldus looduslikust ja seksuaalsest valikust on kasutusel ka tänapäeval ning on vastu pidanud kõik uued andmed, mida oleme saanud geneetikast ja molekulaarbioloogiast ei ole sellele vastukäivaid andmeid leitud.
Kutsun teid tõstma klaas Darwini auks! Kes tahab, lugege tema põhiteos läbi inglise keeles. Seda on raamatupoodides müüa lausa alla 100 krooniga. Võite ära ka loomulikult ära oodata eesti keelse tõlke ent soovitan teil seda teost lugeda.
Palju õnne Darwin!

Aitäh tähelepanu eest!

4 thoughts on “Charles Robert Darwin 200”

 1. Mina kui “Dodo laul’u” ustav fänn soovitan neil, kes tahavad evolutsiooniteooria ajaloost, mehhanismidest ning uskumatult uskumatutest maailma paikadest lugeda just seda raamatut. Seal saate maigu suhu ka Darwini/Wallace’i konfliktist. Teadusajaloo keerdkäigud… Wallace’i elu oli minu arvates seikluslikum ja rohkem ise üles töötatud, kuid ma ei alahinda Darwinit, mitte seda. Palju õnne, Darwin!

 2. Minu teada Darwini ja Wallace’i vahel konflikti ei olnud. Wallace jäi elu lõpuni väga tugevaks Darwini kaitsjaks ning toetajaks ja suhted nende vahel olid väga sõbralikud. Tõenäosus, et ilma Darwinita keegi oleks tol ajal väga vähe tuntud Wallace’it tõsiselt võtnud on väga väikesed,nii et nende kahe tööde koos toimunud presentatsioon oli wallace’ile väga vajalik.
  Isiklikult nimetaks ka Darwinit ise ehnd üles töödanuks. Seda ei saa loomulikult eitada, et ta rikkamas ja tuntumas peres sündis.
  Lõpptulemusena ei ole see muidugi tähtis.

 3. Ma ei mõelnud konflikti isiklikul tasandil vaid pigem teadusajaloo mõttes.

 4. http://darwin-online.org.uk/ siin on siis Darwini raamat täiesti netis loetav. Ise sirvisin seda ka, aga pikaks lugemiseks ei olnud mahti. Keeleliselt on tegu täitsa normaalse teosega… inglise keelt võõrkeelena valdajad saavad sellest aru küll, ma arvan. Samas arvan, et bioloogidele ei ole nii vanade algallikate kohustuslik lugemine vajalik, see on küll silmaringi avardav ja puha, aga ma pole siiani kohanud mõnd uuemat teadusartiklit, mis sellele raamatule otseselt viitaks.

  Veel üks link, mis on üsna teemakohane. Rõhutan juurde, et evolutsioon ei ole religioon, vaid teaduslik teooria. Seda ei pea uskuma. Selle artikli puhul, ajas lihtsalt veidi muigama, kuidas autor üritab asja religiooni mõistetesse panna, aga olgu pealegi. “Darwini evangelium”:
  http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=8169:darwini-evangeelium&catid=9:sotsiaalia&Itemid=13&issue=3239

Kommenteerimine on suletud.