Eesti oma ökoloogilise jalajälje kalkulaator

Edastan siinkohal Tartu Ülikooli pressiteate. Üsna tore vidin. Pealegi – oli ka juba aeg… See kalkulaator võtab üsna täpselt arvesse meie Eesti spetsiifikat. Ei pea enam “lähima linna” järgi ennast Helsingi elanikuks positsioneerima.

Tartu Ülikoolis valmis ökoloogilise jalajälje kalkulaator Ökojalajälje kalkulaator on mõeldud nii eesti- kui ka venekeelsele kasutajale ja algoritmi koostamisel tugineti Eesti kohta käivatele andmetele. Need kaks aspekti teevad selle Tartu Ülikooli geograafia osakonnas välja töötatud kalkulaatori eriliseks, võrreldes veebiavarustes leiduvate arvukate teiste ökojalajälje kalkulaatoritega. Ökoloogilise jalajälje metoodika analüüsib inimese ressursikasutuse ja jäätmetekkega seonduvat otsest ja kaudset maakasutust. Kalkulaator annab kasutajale võimaluse leida, kas tema elustiil ja tarbimisharjumused mahuvad piiridesse, mis on igaühe ressursitarbe katmiseks ja jäätmete sidumiseks maakeral ka tegelikult olemas. 2008. aasta kevadtalvel valmis sama töögrupi poolt Briti Nõukogu ja Suurbritannia saatkonna toel kalkulaatori esimene versioon. Praeguse, teise versiooni puhul on oluliselt laiendatud käsitletavaid valdkondi ja arvutusalgoritmis võetud arvesse Eesti tausta. Käimas on ka kooliõpilaste ökojalajälje uurimus. Valimisse kuuluvad 10. klassi õpilased 30 koolist üle Eesti. Uuringutulemused selguvad sügiseks.

Ökojalajälje kalkulaator asub aadressil http://www.ut.ee/mobility/jalajalg/. Kalkulaator valmis Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel.

One thought on “Eesti oma ökoloogilise jalajälje kalkulaator”

  1. Tagasisidena vähe targematelt olen kuulnud, et avutusmudel on siiski üsna tasakaalustamatu ning tulemused alati mitte väga adekvaatsed. Ühesõnaga matemaatiline alus pidi nõrk olema.

Kommenteerimine on suletud.